Kanal Açma

   Sıklıkla yaşanan bir tesisat problemi de kanal açma problemidir. Evlerde, iş yerlerinde, restoranlarda vb. birçok yerde çok fazla yaşanan bu sıkıntıya sebep olan birkaç durum vardır. Öncelikle bilinmelidir ki, kanal tıkanıklığını anlamak için birkaç yöntem vardır. Ama Kanal Açma'ya ihtiyaç duyduğunuzu, müdahale gerektiren bir duruma geldiğini anlamak için bazı noktalara dikkat çekmekte fayda var:

 

     Kanal Açma İşlemine İhtiyaç Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

 • Mutfak ve banyo giderlerinde su birikiyorsa,
 • Lavabolarda biriken su, pompa yardımıyla da akmıyorsa,
 • Tuvaletlerde sifon çektiğinizde, su döktüğünüzde taşma gibi sorunlar oluyorsa,
 • Lavabolardan ve gider borularından kötü kokular geliyorsa,
 • Evde, iş yerinde nedenini bulamadığınız bir kötü koku mevcutsa

büyük ihtimalle yaşadığınız ya da çalıştığınız yerde Kanal Açma ihtiyacı var demektir. Tüm bu sebepler, Kanal Açma işlemine ihtiyacınız olduğu anlamına gelebilmektedir.

        

     Peki Kanal Tıkanıklığı Neden Olur?

   Kanal tıkanıklığına sebep olan bazı etkenler olduğu bilinmektedir. Bunları, bazı ana sebepler arasında gösterebiliriz.

 • Lavabolara dökülen atık yağlar,
 • Banyo giderini tıkayan saç ve sabun döküntüleri,
 • İnşaat döneminden kalma tuğla, taş vb. parçalar,
 • Küçük çocukların tuvalete kazara atmış oldukları küçük oyuncak ve cisimler,
 • Uzun süreli kullanım dolayısıyla, gider borularında birikmiş, katılaşmış kirler ve tortular

gibi çoğaltılabilecek birçok sebep, kanal tıkanıklığına zemin hazırlamaktadır. Bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Fakat bazen elinizde olmayan sebeplerden dolayı da bu ve benzeri talihsizlikler yaşanabilmektedir.

        

 

     Kanal Açma İşlemini Kendim Yapabilir Miyim?

   Küçük çaplı tıkanıklıklarda bazı çözüm yöntemlerini kendiniz uygulayabilirsiniz. Örneğin; lavabo tıkanıklığında ya da banyo gideri tıkanıklığında pompa yardımıyla tıkanıklığı bir süreliğine gidermeniz mümkündür.

   Bazen de birçok insan, marketlerde satılan kimyasal lavabo açıcı çözeltileri kullanarak da lavabo ve banyo giderlerini açmaya çalışmaktadır. Bu kimyasalları kullanmak, sizi kısmen çözüme ulaştırsa da; bilinmelidir ki, belki de bu size daha büyük bir maddi külfet getirecektir. Çünkü bu güçlü kimyasal çözeltiler, gider borularına da zarar verebilmektedir. Belki de gider borularını eritmekte ve daha büyük bir soruna sebep olmaktadır.

        

   Son yıllarda birçok insan, bu kimyasal çözeltileri kullanırken ciddi yaralanmalar da yaşamıştır. Çözeltinin üzerine kaynar su dökerken, yaşanan yaralanmalar gittikçe artmaktadır. Bunun gibi riskleri de düşünerek hareket etmekte fayda vardır. Belki de en doğrusu, riske girmeden, güvenilir ve uzman bir ekipten yardım almaktır.

               

    Kanal Açma'ya Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

   Yukarıda belirtilen olası nedenler dolayısıyla, kanal açma işlemine, lavabo tıkanıklıklarında, nereden geldiği belli olmayan kötü kokular hissedilmeye başlandığında ya da çok eski ve hiç bakım-onarım çalışması yapılmamış binalarda ihtiyaç duyulmaktadır.

   Fazla ertelemeden, sorunu çözmek en güzel ve doğru adımdır. Çünkü zamanında yapılmayan müdahaleler, daha büyük sorunlara neden olmaktadır.

   Kanal Açma işlemi, en kısa zamanda profesyonel ve bu işi iyi bilen ustalara emanet edilmelidir. Çünkü zamanında müdahale edilmeyen gider borularında yaşanan tıkanıklıklar, o gider borularının çatlamasına, kırılmasına ve kullanışsız hale gelmesine de yol açmaktadır. Tüm bunlar da ek bir masraf demektir. Eğer zamanında bakım ve onarım çalışması yapılsa, gider borularının yenilenmesine de gerek kalmaz.

   Kanal Açma İşleminde Gider Boruları Zarar Görür Mü?

   Eğer doğru zamanda müdahale yapıldıysa, yani henüz gider borularında herhangi bir kalıcı hasar oluşmadıysa, yapacağımız kanal açma işlemi esnasında gider boruları kesinlikle zarar görmemektedir. İşinde uzman, yılların deneyimi ile çalışan ekibimiz ve ustalarımız, büyük bir hassasiyetle ve özenle kanal açma işlemini gerçekleştirmektedir.

   İşlem esnasında kullandığımız özel kameralı cihazlar ve robot cihazlar yardımıyla, kanal tıkanıklığının ana sebebi tespit edilmekte ve bu sebebe uygun bir çözüm yöntemi bulunmaktadır. Kameralı cihazla görüntülenen kanal tıkanıklığı, gerekli aletler yardımıyla açılmaktadır.

   Eğer Kanal Açma işlemi yapılırken gider borularında olası bir çatlak ya da kırılma olduğu gözlemlenirse, sizden alacağımız onay ile gider borularında ve tesisatta yenileme çalışması da gerçekleştirilmektedir.

     Kanal Açma İşleminde Hangi Cihazlar Kullanılıyor?

Bahsettiğimiz gibi, kanal açma işlemi esnasında son teknoloji, özel kameralı ve robot cihazlardan faydalanmaktayız. Bu cihazların ekran görüntülerinden, kanal tıkanıklığının, tesisat sorunlarının tam olarak nereden kaynaklandığını nokta atışlarla %100 güvenilir bir şekilde tespit edebilmekteyiz.

İşimizi şansa bırakmadan, direkt olarak sorunlu bölgeyi bulup, ona göre bir müdahale yapmaktayız.

     Kanal Açma işlemi kırıp dökmeden mi yapılıyor?

   Evet, kanal açma işlemini gerçekleştirdiğimiz esnada, kesinlikle duvarlarınızda, mermerlerinizde ya da fayanslarda bir kırma dökme yapmıyoruz. Özel cihazlarımız sayesinde, kırma dökme yapmadan kanal açma işlerinizi sonuca ulaştırmaktayız.

     Kanal Açma'da Niçin Profesyonel Bir Ekipten Yardım Almalı?

   Profesyonel, deneyimli ve işini bilen bir firmadan ve ekipten yardım almak, her zaman için en doğru karardır. Çünkü, bazı kanal tıkanıklıklarında ya da diğer tesisat sorunlarınız da, dışarıdan çok fazla müdahale edemeyebilirsiniz. Sorun, sandığınızdan daha büyük olabilir. Bu sebepten, bizler, uzman ekibimizle, özel kameralı cihazlar eşliğinde, sorunun ana merkezine inerek bulup, çözmekteyiz.

Profesyonel ve iyi bir firmadan yardım almanın birçok avantajı vardır:

 • Zamandan tasarruf edersiniz.
 • Yaptığımız işin garantisini vermekteyiz.
 • Güvenilir ve yaptığı işin arkasında duran bir firmayla çalışmış olursunuz.
 • Ekonomik olarak bütçenizi sarsmaz.
 • Profesyonel, deneyimli ve usta bir ekiple çalışırsınız.
 • Kırmadan dökmeden işinizi çözmüş olursunuz.

Siz de, %100 müşteri memnuniyetini ön planda tutan, müşterilerinin menfaatini düşünen bir firma olan Protek ile çözüme ulaşın. Tüm kanal açma, kanal tıkanıklık açma ve benzeri tesisat problemlerinde, işinizi şansa bırakmayın. Tüm sorularınız için çağrı merkezimizi arayıp bilgi alabilirsiniz. 

   Kanal açmada geliştirdiğimiz yeni sistem sayesin de yağlanan, aşırı dolu olan, eğim tersliğinden kaynaklı kirlenmeler ve hatlar içerisindeki daralmalar basınçlı kuka cihazlarımız ile daireler de dahi bu yöntem ile tesisatın içerisindeki her türlü problem için yıkama yapılarak temizliği gerçekleştirilmektedir. Bu tür cihazlar her tesisat için ayrı başlık kullanılmakla birlikte her tesisat içerisindeki probleme de ayrı başlık kullanmayı gerektiriyor. Bu durum ise Kanal Açma hususunda çalışacak her türlü çalışanın çok büyük tecrübelere sahip olması gerektiğini ortaya çıkarıyor. Aksi taktirde bu cihazların çok yüksek basınç ve güçlü sistemi sahip olması tesisata çok büyük zararlar verebilir.

  

   Atık su tesisatlarında, Pimaş, ve koruge borularda yaşanılan bu sıkıntılar ilk olarak deneyimli bir firma ve çok iyi cihazlara sahip garanti veren bir yönetim anlayışını kaçınılmaz kılıyor. Hatlar içerisinde ki yabancı kalıntıyı (tesisattan daha sert yapıya sahip olmamak şartı ile) yıkanmaktadır. Bu yıkama yapıldıktan hemen sonra Kanal Görüntüleme çalışması yapılarak farklı bir problemin olup olmadığı tespit edilir.

 

 

 

                                          #kanalaçma                             #protek                                   #tesisat

Bölgelerdeki Örnek Çalışmalarımız

img

Müşterinin Bildirdiği Arıza

TAYFUN *****

30 Ekim 2018

-3 Garage katı Mazgal tıkanıklığı

img

Sorumlu Görüşü

CEMİL DEMİRKAYA

30 Ekim 2018

-3 garaj katındaki yer süzgeçleri giderleri kuka ile basınçlı su ile yıkama yapıldı 60 metre yıkama yapıldı Temiz çalışır durumda teslim edildi bu çalışma Tayfun Bey gözetiminde yapılmıştır yıkama çalışması Cemil ve Ahmet Usta yapmıştır Kadıköy sukates

img

Müşterinin Bildirdiği Arıza

MESUT *****

29 Ekim 2018

Zekeriyaköy'de bulunan dükkanımızda atıksu tıkanıklığı için protek mühendisliği uzman kadrosundan hizmet talep ettim

img

Sorumlu Görüşü

CEMİL DEMİRKAYA

29 Ekim 2018

A Blok Daire 8 ve 9 da yapılan teknik İnceleme sonucunda mutfak ana gider hattında tıkanıklık şikayeti üzerine özel tıkanıklık açma robotu ile çalışma yapıldı tavan altı PVC ana giderinde tıkanma vardır tıkanıklık açıldı daire 6 dükkan olup yatay hap uzun olduğundan zamanla tıkanma olmuştur Bu çalışma Mesut Akkaya Usta gözetiminde yapıldı not tesisatta ters yön vardır tadilat yapılması gereklidir

img

Müşterinin Bildirdiği Arıza

OZAN *****

19 Şubat 2019

Sık sık tıkanıklık şikayeti üzerine Protek Mühendislikten hizmet talep ettim.

img

Sorumlu Görüşü

TAYFUN FİDAN

19 Şubat 2019

Arzu apartmanında 18.02.2019 yapılan tıkanıklık açma ve görüntüleme çalışması sonucunda 2 tane ara rögar tespiti yapılmış ve üstleri açılarak temizlenmesi gerektiği söylenilmişti.Bugün itibariyle ara rögarların içerisinde 7 şer çuval atık çıkartılmıştır. Bina ana atık su tesisatının eğiminin % sıfır denilecek kadar az olması sebebiyle kullanım sırasında hatta atılan kağıt,peçete , katı atık vs... bu hatta dinleniyor ve zamanla ara rögarlara dökülüyor.Bu ara rögar dolduktan belli zaman sonra taşmaya sebep oluyor. Ara rögarlar temizlendiği için bu problem bugün itibariyle giderilmiştir. Ancak bina sakinlerinin katı atıkları, peçete , kağıt havlu vs... atık su tesisatına atmamaları gerekmektedir. Aksi takdirde bu hat tekrar tıkanabilir. Ara rögarların doluluk oranı takip edilerek periyodik bakımı ve temizliği (aylık, 3 aylık ,6 aylık veya yıllık)yapılmalıdır. Kalıcı çözüm talep edilir ise bina ana atık su tesisatı çapı büyütülüp , iski ana rögarına direk bağlantısı sağlanılabilir. Bunun için iski ana rögarı yeri bilinmelidir.

img

Müşterinin Bildirdiği Arıza

ABİDİN *****

20 Şubat 2019

Esenler tıkanıklık şikayeti

img

Sorumlu Görüşü

TAYFUN FİDAN

20 Şubat 2019

No 16'da tıkanıklık şikayeti üzerine gelince haftaya tabakaları olduğu görüldü yıkama çalışması ile tıkanıklık açıldı hattın içinde yağ tabakaları çıkarıldı açıldıktan sonra kamera ile görüntülendi hattın mail tersi olduğu görüldü açıktır

img

Müşterinin Bildirdiği Arıza

İSA *****

19 Haziran 2019

Villa 183 kanal yıkama için servis talep ettim

img

Sorumlu Görüşü

TAYFUN FİDAN

19 Haziran 2019

Yağlı 180/3 tık su tesisi atlar yağlanma şikayet üzerine mutfak atık su tesisatına kamera ile bakıldı çok temiz ve açık olduğu görüldü 1,5 metre ileride lokar tespit edildi banyoda lavabo giderine kamera ile görüntüleme yapıldı tesisat açık ve temizdir bu işlem İsa Coşkun Coşkun bilgisi vardır

img

Müşterinin Bildirdiği Arıza

BİLAL *****

26 Haziran 2019

Protek Mühendislik kanal yıkama servisi talep ettim

img

Sorumlu Görüşü

AHMET DEMİRKAYA

26 Haziran 2019

No 21'de yapılan teknik inceleme sonucunda bina önündeki Yağmur toplama logarını yola doğru kanal yıkama yapıldı 6 metre kadar

img

Müşterinin Bildirdiği Arıza

SİNEM HANIM RIDVAN *****

01 Temmuz 2019

Atıksu klima tesisat tıkanıklık üzerine servis talep ettim

img

Sorumlu Görüşü

AHMET DEMİRKAYA

01 Temmuz 2019

no 46 da otoparkta klima toplama ana hatlarında tıkanıklık şikayet üzerine açma çalışması yapılarak tıkanıklık açıldı tıkanmaya sebep hattın uzun ve yetersiz küçük olmasından dolayı tıkanıyor hattın komple 50'lik PVC ile yapılıp eğitimin verilmesi gerekmektedir bu şekilde İleri zamanda tekrar tıkanabilir

img

Müşterinin Bildirdiği Arıza

DERYA *****

07 Kasım 2019

Sarıyer kanal görüntüleme ve kanal açma

img

Sorumlu Görüşü

ERDAL ALKUŞ

07 Kasım 2019

Villa 27r yapılan teknik İnceleme sonucunda atık su tesisatı taşımasıyla arar o kadar suyun geri tepmesi ile mevcut olan kombi gider süzgeci ve teras süzgecinden geri su binadan çıktığı yapılan çalışmalarda kamera ile görüntüleme yapıldığında ana ve ara roka'nın yıkanması 125'lik 2 adet hat için ayrı ayrı çek valf koyulması ve 2 adet süzgeçin eşlere karar o kardan iptal edilip toprağa verilmesi konuşuldu 4 adet süzgeçin iptali söylendi konuşuldu müşteriye seçenekli çözümler iletildi

img

Müşterinin Bildirdiği Arıza

NESİL *****

13 Şubat 2018

Nesil hanım kanal görüntüleme talebi üzerine protek mühendislikten hizmet talep edildi.

img

Sorumlu Görüşü

AHMET DEMİRKAYA

13 Şubat 2018

Defne 5 villada Yağmur mazgalın da garaj önünde bulunan gider de kanal açma çalışması yapıldı tıkanıklığı açılamadı hattın gidiş yönünde tespit edildi en son tespit edilen yerden itibaren hattın göre kadar yenilenmesi ve hattın yıkanması gerekmektedir anahat tamamen tıkalı Logar dolu anahat görev yapmıyor arıza sebebi budur not bahçe içine bir adet Logar konulması Tavsiye edildi hat çok uzundur

img

Müşterinin Bildirdiği Arıza

CAN *****

17 Şubat 2018

Kfc Resatorant tıkanıklık açma problemi için garantili hizmetin adresi protek mühendislik ten hizmet talep etti.

img

Sorumlu Görüşü

HALİS ERGEN

17 Şubat 2018

KFC restoranda Bodrum katta bulunan yağ tutucu logarı temizlendi 4 çuval yağ çıkmıştır. 2 ayda bir gözlem yapılması periyodik temizlik yapılması gerekmektedir